Der Landkreis Belgard-Schivelbein in Pommern                 

                                

 

Glos Pomorza

Data Wrz 21, 2004
Dwa narody, dwa cmentarze
Nielep (gm. Rąbino). Mieszkańcy przypominają historię naszych ziem


- To miejsce upamiętnia ludzi, którzy mieszkali tu przed nami - mówi Tomasz Bachorz ze Stowarzyszenia "Niebórz”. Fot. Grzegorz Szczepański


Cmentarza niemieckiego praktycznie już tu nie było. Przez kilkadziesiąt lat żeliwne, neogotyckie krzyże zostały zniszczone lub rozkradzione, groby się zapadły, a potem wszystko zarosło drzewami i zielskiem. Tuż obok powstał polski cmentarz, na którym grzebano ludzi zmarłych po wojnie.
Tomasz Bachorz ze Stowarzyszenia "Niebórz” mówi, że takie zestawienie dwóch cmentarzy symbolizuje historię naszych ziem. - Na co dzień się nad tym nie zastanawiamy, ale przecież doszło tu do rzeczy niezwykłej - wysiedlenia całego narodu z ogromnego obszaru - mówi. - A po nich przyszedł inny naród. Polski, zadbany cmentarz kontrastował z tym zapuszczonym niemieckim. Postanowiliśmy go choć częściowo odnowić, aby przypomnieć, że przed nami mieszkali tu Niemcy.
Stowarzyszenie opracowało projekt "Nielep - Nelep” (polska i niemiecka nazwa tej wsi) i uzyskało na niego dofinansowanie z Fundacji Wspomagania Wsi. Pierwszy etap zakładał częściowe odnowienie cmentarza. Członkowie "Nieborza” wraz z kilkunastoma mieszkańcami wsi w ciągu paru miesięcy wyszukali w zielsku stare krzyże, resztki nagrobków, tablic z nazwiskami. Wiele tablic opisuje dzieci. Większość pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.
Ponieważ nie da się już uratować całych grobów, postanowiono wykonać miejsce pamięci składające się z najlepiej zachowanych krzyży i części płyt nagrobnych. Obok natomiast stanęły dwie ściany symbolizujące bolesną przeszłość dwóch narodów - polskiego i niemieckiego.
Poświęcenie tego miejsca w niedzielne popołudnie zakończyło pierwszy etap zadania. Teraz "Niebórz”, przy współpracy z Niemcami, przygotowuje wystawę odzwierciedlającą przeszłość tych ziem i ich teraźniejszość.

 

Suchen / Search    Translate    Inhalt    Mailingliste    Forscherkontakte  

HaftungsausschlussDisclaimer  

Schreiben Sie mir Ihre Fragen und Anregungen

Contact me if you have questions or suggestions.

Dieter Schimmelpfennig